مطالب تصادفی
اصول راه اندازی یک کسب و کار موفق

اصول راه اندازی یک کسب و کار موفق

 

 

اصول راه اندازی یک کسب و کار موفق


 

اصول جهانی برای راه اندازی یک کسب و کار موفق


برای راه اندازی یک کسب و کار موفق چه مراحلی را باید طی کنم؟ در این مقاله می خواهم پاسخی جذاب، علمی و کاربردی به شما بدهم و گام به گام شما را برای راه اندازی یک کسب و کار موفق هدایت کنم. در ابتدا به دو اصل بسیار مهم که باید سرمشق تمام برنامه ها و فعالیتهای تجاری شما قرار بگیرد، اشاره می کنم:

 

اصل 1: نقشه راه کارآفرینی


بزرگ فکر کنید:تا به حال فکر کرده اید که چرا بسیاری از تجار قدیمی بازار ایران علیرغم درآمد بسیار بالا، کسب و کارشان به همان اندازه و شکل گذشته باقی مانده است و به سمت رشد و توسعه و حتی بین المللی شدن حرکت نکرده اند؟ یکی از دلایل مهم اینست که مالکان کسب و کارهای ایرانی هدف اولیه (وشاید تنها هدف شان) از راه اندازی کسب و کارشان فقط و فقط کسب درآمد بوده است و برای کسب و کارشان هیچ دورنمایی را متصور نبوده اند به همین جهت علیرغم درآمد بسیار بالا، نقدینگی خود را بجای سرمایه گذاری در کسب و کارشان و توسعه آن، به سمت بازارهای املاک و مستغلات برده و یا اینکه آین راصرف خرید مغازه های دیگر و اجاره آنها به دیگران کرده اند. مجموع تصور آنها از کسب و کارشان فقط یک چهاردیواری به اسم حجره و کسب درآمد از آن بوده است. شما برای کسب و کاری که می خواهید راه اندازی کنید چه تصوری دارید؟ آیا می خواهید آن را به بزرگترین فروشگاههای زنجیره ای در تهران، ایران و یا حتی منطقه خلیج فارس بکنید؟ یا اینکه می خواهید به برگترین تولید کننده کالاهای متنوع در زمینه تجهیزات صوتی و تصویری در سطح ایران و یا خاور میانه شوید؟ آیا متصور هستید که روزی کسب و کار اینترینتی شما به شریک تجاری اول آمازون و یاebayدر سطح منطقه تبدیل شود؟ توصیه من اینست که آینده ای بزرگ برای کسب و کارتان ترسیم کنید و تمام فعالیتها و برنامه تان را در راستای پیاده سازی این آرمان جهت گیری نمائید. به آرزوها و آرمانهای تجاری تان ایمان و اعتقاد داشته باشید بسیاری از مالکین میلیاردر برندهای معروف دنیا با آرزوهای بزرگ شروع کرده اند.

کوچک شروع کنید: فکر بزرگ خود را از یک جای کوچک شروع کنید. در ابتدا که منابع محدودی (تجربه، سرمایه، روابط تجاری و ....) دارید بر روی بازار کوچکی متمرکز شوید تا بتوانید مارک تجاری خود را در آنجا به برند تبدیل کنید، صاحب اعتبار شوید، روابط تجاری خود را گسترده کنید، از اعتبار بدست آماده برای ورود به بخش های دیگر بازار استفاده کنید.

سریع رشد کنید: افرادی که برای کسب و کار خود دورنمای مشخصی متصور هستند و البته به آن اعتقاد دارند و نیز از جای کوچک شروع می کنند دو شرط اصلی برای رشد سریع را دارند. حلقه مکمل برای رشد سریع کسب و کار استفاده از منابع دیگران است. به همین جهت امروزه استفاده از راهبردهایی مثلFranchise(کسب و کارهای زنجیره ای)،Licensing(تولید تحت لیسانس)،Acquisition(خرید شرکتهای کوچک با قابلیت رشد بالا)،Joint-Venture(سرمایه گذاری مشترک) و .... روز به روز در حال گسترش است.

 

اصل 2: تمرکز، تمرکز، تمرکز


تمام مردم به مبل نیاز دارند و شما تولید کننده مبل هستید، آیا می توانید برای همه مردم مبل تولید کنید؟ عده ای به مبل کلاسیک با قیمت بالا نیاز دارند؟ بخش دیگری ازبازار به مبل کلاسیک با قیمت های پایین نیاز دارند؟ گروهی از مصرف کنندگان به مبل مدرن با قیمت بالا تمایل دارند؟ بخشی دیگر از بازار به مبل راحتی اما کوچک برای خانه های کوچک خود نیاز دارند؟ بخش دیگری از بازار همین تنوع را برای دفاتر اداری و شرکتهای خود می خواهند؟ گروهی از بازار نیز مبلی برای اتاق کودکان خود می خواهند؟ و بسیاری دیگر از بخشهای بازار که هر کدام با توجه به منطقه جغرافیایی محل سکونت شان، سطح تحصیلات، سطح درآمد، سبک زندگی و .... به انواعی دیگز از مبل نیاز دارند. آیا شما با توجه به منابع محدود اولیه کسب و کارتان می توانید نیاز تمام این بخش های بازار را تامین کنید. مسلما پاسخ شما منفی است. پس شما باید به لحاظ بازار هدف و نوع محصول متمرکز و تخصصی فعالیت کنید.

جنبه دیگر از گسترش اصل تمرکز در اکثر کسب و کارها، مربوط به تخصص گرایی در فرآیندهای کسب و کاری می باشد. امروزه به تدریج کسب و کارها در زمینه طراحی، تولید، برندینگ و پخش و توزیع به سمت تخصصی شدن پیش می روند. کسب و کارهایی که دارای دانش تخصصی بالایی هستند تمام منابع خود را بر روی طراحی متمرکز کرده اند و در مقابل کسب و کارهایی نیز چون دارای مزیت هایی در تولید هستند (مثل نیروی انسانی ارزان قیمت، تسهیلات دولتی و ....) بر روی این بخش از کسب و کار تمرکز کرده اند و به همین جهت باعث شکل گیری اشکال جدیدی از کسب و کارها شده اند که تخصص و تمرکزشان فقط بر روی برندینگ و پخش و توزیع محصولات می باشد. مدل بسیاری از کسب و کارهای موفق امروزی دنیا بر این اساس استوار است و البته این نوع از کسب و کارها نیز نهایت ارزش افزوده را نصیب خود می کنند.

 

اصل 3: نوآوری


در گذشته نه چندان دور با داشتن نوآوری در محصول و یا فرآیندهای کسب و کار می توانستید به سرعت رشد کردده و مشهور شوید اما امروزه نوآوری شرط ورود به بازار رقابتی است. نوآوری یعنی خلاقیتی که در محصول، شکل انجام کار و یا فرآیندهای کاری پیاده سازی شده باشد. اکثر کارآفرینان و مدیر/مالکان کسب و کارهای ایرانی خلاقیت بسیار زیادی دارند اما در تبدیل آن به نوآوری (یعنی تبدیل آن به یک ارزش واقعی برای بازار و مشتریان) مشکل دارند. دومین مشکل در زمینه نوآوری در کسب و کارهای ایرانی اینست که اکثر آنها با یک نوآوری وارد می شوند و بعد از گذشت زمان چیز که نوآوری آنها برای بازار و مشتریان تکراری می شود و توسط بسیاری از کسب و کارهای دیگر بطور کامل و یا ناقص کپی برداری می شود دیگر چیزی برای عرضه ندارند به همین جهت بعد از مدتی افول می کنند. شما باید نوآوری را در کسب وکارتان به یک فرآیند زنده تبدیل کنید و همیشه ارزش های جدیدی به بازار و مشتریانتان عرضه کنید. نباید نوآوری را فقط در شکل محصول و یا بسته بندی آن خلاصه کرد. شما باید بتوانید با نوآوری در تمام اجزاء سیستم کسب و کارتان، ارزشهای بیشتری را برای مشتریانتان ایجاد کنید. نوآوری در روش تولید، نوآوری در زنجیره پخش و توزیع، نوآوری در کاربری های جدید محصول، نوآوری در مدیریت تیم کاری و بسیاری از حوزه های دیگر به گونه ای که بتواند برای مشتری قابل لمس باشد باعث برتری یافتن شما در بازار می شود.

 

اگر ميخواهيد کسب کار تازه اي راه اندازي نمائيد يا اينکه کسب و کار کوچکي داريد که مي خواهيد موفقتر باشيد، اصول دهگانه زير را هميشه مد نظر داشته باشيد. هرکدام از اين اصول بخشي از موفقيت شما را تضمين خواهد کرد. اگر در حال راه اندازي کسب و کار جديد هستيد، در اصول کاري که براي خود در نظر خواهيد گرفت موارد زير ار حتما لحاظ نمائيد تا موفقيت کسب و کار جديد را تضمين کرده باشيد.

 

1) هدف داشته باشيد

شما همه چيز براي همه مردم نيستيد. بر روي مشتريان مخصوص خودتان تمرکز کنيد و سعي کنيد آنها را راضي کنيد. بازار هدف شما معمولا بخش خاصي از مردم هستند نه همه مردم.

 

2) متفاوت باشيد

اگر رقباي شما کاري را انجام مي‌دهند، شما انجام ندهيد. از بازارهاي شلوغ پرهيز کنيد که در اين بازارها همه محصولات و تبليغات آنها مانند هم هستند.

 

3) يک تيم داشته باشيد

براي پرنمودن يک جاي خالي در کسب و کارتان استخدام نکنيد. افراد را براي اين استخدام کنيد که بخشي از تيم شما باشند و کسب و کار شما را بسازند.

 

4) سريع باشيد

زمان گرانبهاترين کالاي شماست. وقتي قرار است کاري را روز جمعه انجام دهيد، سعي کنيد آنرا پنجشنبه عصر انجام دهيد. همه تلفنها و ايميلها را سريع پاسخ دهيد.

 

5) تشکر کنيد

خيلي زياد. به مشتريان و کارمندان خود بگوئيد که چقدر براي شما مهم هستند. حتي بهتر از اين، اينکار را با روشهاي قديمي انجام دهيد، قلم را برداريد و اين مطلب را براي آنها بنويسيد.

 

6) يکرو باشيد

مطمئن باشيد که کسب و کار شما داراي ظاهر و درون يکسان باشد. مشتري هميشه بايد با تمام افراد در کسب و کار شما يک ارتباط مناسب داشته باشد.

 

7) لبخند بزنيد

قيمت، محصولات، کيفيت يا خدمات شما دليل خريد يک مشتري از شما نيست، بلکه مشتري چون شما را دوست دارد از شما خريد مي‌کند.

 

8) خوش‌بين باشيد

هميشه نيمه پر ليوان را ببينيد. نگرش مثبت شما در انتها بر همه چيز غلبه کرده و تمامي مسائل جانبي شما را دربرخواهد گرفت.

 

9) فروشنده مهربان

تلاش نکنيد با فشار و زور خدمت يا محصولي را به مشتري بفروشيد. مشکلات را حل کرده و نيازهاي مشتري را برطرف نمائيد. بهترين کاري که مي‌توانيد براي مشتري انجام دهيد.

 

10) آسايش خود را فراموش کنيد

هيچگاه اعتقاد نداشته باشيد راهي که مي‌رويد هميشه بايد برويد. هيچگاه باور نکنيد که ايده‌هاي جديد يا تکنولوژي جديد بدرد شما نمي‌خورد.


 

هفت مرحله راه اندازي يك كسب و كار جديد براي جوانان


 

شايد شما هم دوست داشته باشيدكه مثل بچه‌هاي 12 تا 18 ساله آن سردنيا رئيس خودتان باشيد و براي خود يك كسب و كار مستقل را اداره كنيد.

 

 

برای شروع می‌توانید از هفت مرحله زیر برای راه اندازی یك كسب و كار جدید استفاده نمایید. اینها مراحلی است كه دوستان شما در اروپا و آمریكا به آن عمل می‌كنندو هر كدام برای خودكار پردرآمد و مستقلی دارند.

 

روز اول : برنامه ریزی

- یك دفترچه برنامه ریزی كسب و كار تهیه كنید. بخش اول طوفان فكری كسب و كار نامیده می‌شود. در این بخش فهرستی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان را بنویسید.

- بعد مهارت ‌های مخصوص به خودتان را فهرست كنید.

- سپس كارهای روزمره و مشاغلی را كه با آنها آشنا هستید یا سریع می‌توانید یاد بگیریدرا یادداشت نمایید .

- به 10 تا 15 نفر از همسایگان زنگ بزنید یا با آنها دیدار داشته باشید تا بفهمید آنها به چه نوع محصول یا خدماتی نیاز دارند. فهرستی از نیاز‌های جامعه را بنوسید.

- فهرست نیازهای جامعه را با فهرست سرگرمی ها ، مهارت‌های خاص و كارهای روزمره‌قبلی تان مقایسه كنید.فهرستی از كسب و كارهای ممكنی را تهیه كنید كه شما می‌توانید با استفاده از استعدادها و مهارت هایتان برای برطرف كردن نیازهای مشتری انجام دهید.

- سه ایده كسب و كاری بسیار خوب كه شما از آن لذت می‌برید و از همه سودآورتر است را انتخاب كنید.

- دوباره به سراغ همان10 تا 15 نفر بروید. ببینید هر كدام برای هر یك از كالاها و خدمات در سه كسب و كار مورد نظر شما چه پولی پرداخت خواهند كرد.

 

روز دوم : سرمایه ِگذاری

- تحقیقاتتان را مورد مطالعه قرار دهیدو بهترین كسب و كار را برای شروع انتخاب كنید. در مورد این كسب و كار با والدینتان مشورت كنید. تا اطمینان حاصل نمایید. آنها با طرح‌های شما موافق هستند.

- بخش بعدی دفترچه شما توصیف كسب و كار نام دارد.

- در مورد دو تا سه اسم مورد علاقه‌تان با دوستان و فامیل گفت و گو كنید تا ببنید كدام یك بیشتر مورد قبول قرار می‌گیرد.

- بهترین نام را برای كسب و كارتان انتخاب كنید.

- در دفترچه‌تان ، كالا یا خدماتی كه قصد فروش آن را دارید شرح دهید و بگوییدچطور هر كدام منحصر به فرد هستند.

- فهرستی از وظایف و كارهایی كه برای اداره موفق كسب و كارتان لازم است تهیه كنید.

- فهرستی از مشاورین با تجربه یا منابع ارائه نظر یا كمك در مهارت‌ها یا دانشی كه نیاز دارید تهیه كنید.

- تصمیم بگیرید ‌آیا شما می‌خواهید تنها صاحب آن كسب و كار باشید یا شركایی خواهید داشت . (نكته : خود صاحب كسب و كار بودن و كمك گرفتن از افراد برای كمك آسان‌ترین راه برای آغاز كسب و كار)

- با شركاء معاونین یا كاركنان بالقوه درباره كارتان صحبت كنید. فهرستی از وظایف و مسوولیت‌های هر فرد تهیه كنید.

- با سالن اجتماعات شهر یا اتاق بازرگانی تماس بگیریدو ببنید كه آیا برای كسب و كارتان مجوز یا پروانه‌یی لازم است .

- اگر لازم است با یك وكیل درباره مالكیت قانونی كسب و كارتان صحبت كنید. اگر شما تصمیم گرفته‌اید كه شركایی داشته باشید توافقنامنه قانونی شركت امضا كنید.

 

روز سوم : استخدام كاركنان

- بخش بعدی دفترچه امور مالی كسب و كار نام دارد. فهرستی از تمامی اقلام و تجهیزاتی كه برای تولید محصول‌تان به ‌آن نیاز دارید را تهیه كنید.

- در فهرست اولیه اقلامی را كه دارید یا می‌توانید قرض بگیرید و آن را نخرید را مشخص كنید و شروع به جمع‌آوری این اقلام نمایید.

- برای هر یك از اقلامی كه باید بخرید به دنبال كمترین قیمت باشید و هزینه‌ها را در دفترچه تان بنویسید.

- نمونه یی از محصولتان تهیه كنید یا نمونه‌یی از خدمتتان را نشان دهید. اگر شما هزینه‌یی را نادیده گرفته‌اید آن را به فهرست تان اضافه كنید.

- فهرستی از هزینه های عملیاتی كسب و كارتان تهیه كنید،(مانند اجاره ،‌تلفن،آب) هزینه های عملیاتی مجموع را برای ماه اول تخمین بزنید.

- بخش بعدی دفترچه شما بازاریابی كسب و كار نام دارد. مشتریان اصلی‌تان را به همراه جزئیات مرتبط با سن ، مكان زندگی و علایق خاصشان را شرح دهید.

- فهرستی از رقبای بالقوه كسب و كارتان را مشخص كنید. توضیح دهید چگونه كسب و كار شما به شیوه یی متفاوت نیازهای مشتری‌ها را برطرف می‌كند.

- فهرستی از بهترین شیوه‌ها برای شرح دادن كسب و كارتان به مشتری تهیه كنید.

- هزینه های هر یك از موارد تبلیغاتی كه قصد استفاده از آنها را دارید برآورد كنید. هزینه كل تبلیغات برای آغاز كسب و كار را برآورد كنید.

- هزینه پیش بینی شده تبلیغات را وارد بخش امور مالی كسب و كار دفترچه كنید و آن را بعد از هزینه‌های اولیه بنویسید.

- هزینه‌های اولیه را بازبینی كنید و برآوردی نهایی از مجموع هزینه های اولیه كسب و كار خود داشته باشید( روز دوم را ببینید تا اطلاعات بیشتری در مورد برآورد هزینه‌های اولیه داشته باشید).

 

روز چهارم :قیمت گذاری

- فهرستی از منابع ممكن پول اولیه تهیه كنید. كه شامل پس‌اندازهای شخص ، قول‌های سرمایه‌گذاران و وام ها می‌شود.

- فهرستی از آنچه می‌توانید بفروشید تا پول نقد به دست آورید و مقدار پولی كه می‌توانید فراهم كنید تهیه نمایید.

- فهرستی از اقلامی كه می‌توانید برای وثیقه استفاده كنید تا وام بگیرید تهیه كنید. (مثلا كامپیوتر ، اسكنرو) ارزش هر كدام از اقلام را برآورد كنید.

- با جاهایی كه به شما وام می‌دهند تماس بگیرید و دستورالعمل یا فرم‌های مورد نیاز را تهیه كنید.

- با استفاده از اصول طرح بازرگانی و همه اطلاعات موجود در دفترچه خود یك طرح شغلی بنویسید كه سازمان ، امور مالی ، بازاریابی و شروع كسب و كارتان را به طور خلاصه شرح دهد.

- با والدینتان در مورد طرح شغلی‌تان بحث كنید.

- درخواست هایی با وام به سازمان‌های مالی بنویسید و یا از دوستان و فامیل‌ درخواست وام كنید. در مورد وثیقه و میزان پیشنهادی سود ، مقادیر و زمان پرداخت و جریمه عدم پرداخت به آنها توضیح دهید.

- مجوز پروانه‌های لازم برای راه اندازی كسب و كارتان را تهیه كنید.

 

روز پنجم :تبلیغات

- به دفتر ثبت شركت ها بروید و نام كسب و كارتان را ثبت كنید. اگر شریكی نیز دارید او را با خود ببرید.

- یك شعار تبلیغاتی بسازید كه با آن مردم به یاد كسب و كار شما بیفتد.

- قیمت كالا و خدمات خود را مشخص كنید.(روز چهارم را ببینید)

- آگهی‌های تبلیغاتی ، كارت های كسب و كاری و نشان هایی را طراحی كنید كه كسب و كار شما را تبلیغ كنید. بیشتر به شیوه هایی توجه كنید كه كالاهای شما در زمان ، پول یا كار مشتری ها صرفه جویی كند.

- آگهی‌های تبلیغاتی و كارت های كسب و كار را در مغازه فتوكپی محله چاپ كنید.

- برای جشن گرفتن روز هفتم كه روز افتتاح است مراسمی را برنامه ریزی كنید كه شامل پذیرایی و نشان دادن كالایتان و مراسم بریدن روبان و غیره شود . فهرستی از این برنامه ها تهیه كنید. (روز ششم قسمت نكاتی در مورد مدیریت زمان را ببینید).

- مواد لازم برای ساختن محصولاتتان و تجهیزات اصلی برای راه اندازی كسب و كارتان را جمع آوری كنید.

 

روز ششم : مدیریت زمان

- به دفترچه ارزیاب مالیاتی بروید و در صورت لزوم مجوز مالیات فروش را دریافت كنید.

- برای مراسم افتتاحیه دوستان و فامیل را دعوت كنید.

- از دوستان و فامیل خود بخواهید كسانی كه ممكن است به محصول شما نیاز داشته باشند را به شما معرفی كنند و آنها را به مراسم افتتاحیه دعوت كنید.

- از كسی بخواهید در مراسم افتتاحیه عكس بگیرد.

- یك قرعه كشی ترتیب دهید تا در مراسم افتتاحیه به برخی از حضار هدایای داده شود.

- موجودی كالا یا نمونه‌های اضافی از محصول تان را برای مراسم افتتاحیه آماده كنید.

- فرهم های سفارش و رسیدهای مشتریان را آماده كنید و چگونه پر كردن آن را تمرین كنید.

- یك سیستم برای ثبت اطلاعات جهت پیگیری همه هزینه ها و درآمدهایتان فراهم كنید(روز هفتم قسمت ثبت را بنویسید)

- مشخص كنید چگونه چك های مشتری ها را وصول خواهید كرد.

 

روزهفتم : ثبت كردن

- آماده سازی نهایی را برای مراسم افتتاحیه ترتیب دهید.

- تابلوهایتان را نصب كنید و ترتیب نمایش محصولاتتان را بدهید.

- جایی را برای مهمان هایی كه برای قرعه كشی ثبت نام خواهند كرد قرار دهید.

- یك سخنرانی 15 ثانیه را تمرین كنید تا در آن نام ، نام كسب و كار و محصول اصلی‌تان را به مشتری ها بگویید .

- یك نمایش 2 دقیقه‌ای از فروش را تمرین كنید كه شرح دهد چگونه محصولات شما عمل می كند و چگونه نیازهای مشتری ها را برطرف می كند .

- از اعضای خانواده خود بخواهید تا سوالاتی كه ممكن است مشتری ها از شما بپرسند را مطرح نمایند و شما تمرین كنید چگونه به این سوالها جواب مناسب دهید .

- محلی ایمنی را پیدا كنید تا پول نقدی كه از فروش به دست آورده اید را در آنجا قرار دهید .

- حداقل برای 30 دقیقه اول افتتاحیه كاملا آماده باشید .

- از مراسم افتتاحیه خود لذت ببرید . دوستانه برخورد كنید و به شیوه های مختلف به مردم كمك كنید .

- بعد از مراسم افتتاحیه بخشی را در دفترچه خود به نكاتی در مورد مشتری ها اختصاص دهید . فهرستی از كارهایی كه لازم است سفارش‌هایی كه در افتتاحیه درخواست شده است را ترتیب اثر دهید.

- اهداف بیشتری را برای دو هفته بعدی مشخص كنید. سپس به خودتان تبریك بگویید، شما یك رئیس هستید .

 

 

ارسال نظر

نام:* ایمیل:*
 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
 

نظرات

عضویت ویژه / تمامی مطالب / تماس با ما

طراحی شده توسط چشم انداز رسانه ها | پشتیبانی توسط سرور های قدرتمند میهن وب هاست