مطالب تصادفی
چگونه PHP را یاد بگیریم؟
جلسه اول

چگونه PHP را یاد بگیریم؟

 

به نظر من يادگيري برنامه نويسي به زبان php يا هر زبان ديگري به سه عامل زير نياز دارد:

  • يک الگوي يادگيري
  • پشتکار

در اين مقاله مي خواهيم مورد اول و تا حدودي مورد دوم را تشريح و بررسي کنيم.با فراهم آمدن اين دو عامل تنها پشتکارتان است که مي تواند يک برنامه نويس موفق و حرفه اي از شما بسازد.

    يازسنجي و اينکه چرا مي خواهيم PHP را فرا بگيريم؟

به نظر من اين مرحله يکي از مهمترين مراحلي است که بايد به درستي پشت سر بگذاريد. اين مرحله مهم است چون در هر کاري اصلي ترين و ابتدايي ترين عامل ،هدف انجام کار است. وقتي شما به هدف واقف باشيد قاعدتاً اشتياق بيشتري به يادگيري داريد و ميدانيد که وقتتان را بيهوده تلف نکرده ايد.

شما ميخواهيد يک زبان برنامه نويسي را ياد بگيريد،در آن حرفه اي شويد و به احتمال زياد از آن کسب درآمد کنيد.از استثنا ها که بگذريم شما حداقل چند سال بايد روي اين موضوع زمان بگذاريد پس بهتر است زماني اين کار را انجام دهيد که مطمئن شده باشيد که زبان درستي را انتخاب کرده ايد که مي تواند نيازهاي شما را در آينده برآورده کند.اگر هنوز در انتخاب زبان PHP براي يادگيري شک داريد و مزايا و کاربرد آن نسبت به زبانهاي ديگر براي شما واضح و روشن نشده است ،بهتر است جلوتر نرويد و اول اين مرحله را به سرانجام برسانيد.

    فراگيري مفاهيم اوليه برنامه نويسي

هر زبان برنامه نويسي يک اصول و مفاهيم پايه دارد. به عنوان مثال قبل از اينکه شما دستور for يا while را در php بخواهيد بخوانيد و استفاده کنيد بهتر است اندکي با مفهوم حلقه ها و محل کاربرد آنها آشنايي پيدا کنيد.

البته غالباً افرادي که قبل از اين با يک زبان ديگر برنامه نوشته اند در اين مراحل مشکلي ندارند و به سرعت پيش مي روند.

    اصول برنامه نويسي php

مفاهيم را که پشت سر گذاشتيد زمان آن مي رسد که يک دوره آموزش php را پشت سر بگذاريد. اين آموزش مي تواند در قالب کلاس ، کتاب ويا سايتهاي آموزشي  باشد. در اين مرحله معمولاً سرفصل ها مشخص است و شما با اصول php آشنا خواهيد شد. به عنوان مثال انواع متغيرها ، عملگرهاي حسابي و منطقي ، شرط ها ،آرايه ها، حلقه ها ،کار با فرم ها و …

با توجه به اينکه اين مرحله زمان زيادي از شما نمي گيرد و براحتي مي توانيد در چند روز از عهده ي آن برآييد من پيشنهاد ميکنم از سايتهاي ارائه دهنده ي مطالب آموزش استفاده کنيد تا هم در وقت و هم در هزينه صرفه جويي کرده باشيد.

قاعدتاً بهترين وبسايت براي شروع w3school.com هست.اگر با زبان انگليسي مشکل داريد مي توانيد ترجمه ي آموزش هاي اين سايت را از وبسايت وب فوکاس  بخوانيد.

تذکر: شما به دنيايي پا گذاشته ايد که از ملزومات آن تسلط بالا بر زبان انگليسي است. چون در مراحل پيشرفته تر منابع فارسي زبان کفايت کار شما را نمي کند و به مشکل اساسي برمي خوريد.بهترين تمرين براي آموزش زبان همين است که سعي کنيد در کنار استفاده از منابع فارسي زبان از منابع انگليسي هم بهره ببريد .کم کم به جايي خواهيد رسيد که با يک نگاه کلي به متن مفهوم آنرا به راحتي دريافت مي کنيد .

    شروع به نوشتن اسکريپت هاي ساده کنيد

اکنون به جايي رسيده ايد که بتوانيد يک اسکريپت براي خود بنويسيد.سعي کنيد در اسکريپتهايي که مي نويسيد همه ي معلومات خود را بکار بگيريد تا روي همه ي آنها تسلط پيدا کنيد.

به عنوان مثال مي توانيد يک فرم ايجاد کرده و اطلاعات را از آن بگيريد و توسط عملگرهايي که فرا گرفته ايد آنها را پردازش کنيد و نتيجه را در يک آرايه ذخيره کنيد و سپس تک تک آرايه ها را نمايش دهيد.

در اين مرحله ممکن است به مشکلاتي برخورد کنيد و احساس کنيد که شما توانايي يادگيري يک زبان برنامه نويسي را نداريد.نگران نباشيد اين مساله طبيعي است و براي خيلي از مبتدي ها پيش مي آيد.بدون توجه به احساس خود فقط تمرين کنيد و به جلو بتازيد.

    اسکريپت هاي نسبتاً پيچيده تر بنويسيد

شما مرحله قبل را بخوبي پشت سر گذاشته ايد،الان بايد احساس بهتري نسبت به يادگيري داشته باشيد. وقت آن است که يک پروژه ي کوچک انجام دهيد که اندکي کاربردي تر باشد.پروژه هاي زيادي وجود دارد که به عنوان تمرين انجام دهيد.

يکي از اسکريپت هايي که مي تواند تمرين بسيار خوبي براي شما باشد و نکات فراواني را در آن خواهيد آموخت يک سيستم ثبت نام و ورود کاربر به پروفايلش مي باشد.در اين اسکريپت شما با ديتابيس و نحوه ي ساختن جدول، افزودن يک رکورد به جدول، پرس و جوها ، ويرايش و حذف رکوردهاي جدول ديتابيس آشنا خواهيد شد. در کنار انجام اين پروژه مي توانيد نکاتي در مورد امنيت و اعتبارسنجي و کار با انواع المان هاي يک فرم HTML نيز فرا بگيريد.

نکته : براي نوشتن پروژه ي پيشنهادي بالا من توصيه مي کنم ابتدا همه ي کدها را خودتان با دانشي که کسب کرده ايد بنويسيد به گونه اي که الگوريتم کار هم توسط خودتان طرح ريزي شود،بعد از آن به سراغ يک آموزش معتبر (که در اينترنت به وفور مي توانيد بيابيد )برويد و يکبار ديگر طبق اصول آموزش اين کار را انجام دهيد و در اين بين مقايسه اي بين دو اسکريپت داشته باشيد.مطمئناً مهارت شما در اين مرحله مهم بهتر تقويت خواهد شد.

    انتخاب يک فريم ورک و شروع به کار با آن

هم اکنون شما اصول php را فراگرفته ايد و اسکريپت هايي براي خود نوشته ايد. در اين مرحله توصيه مي شود براي ادامه کار يک فريم ورک مناسب برگزينيد و شروع به کار با آن کنيد تا در آن حرفه اي شويد.

فريم ورک ها حجم کدهاي شما را پايين خواهند آورد و باطبع در عين بالا رفتن کيفيت کار از لحاظ امنيت و بهينه بودن کدها در وقت شما نيز صرفه جويي خواهد شد. با توجه به متن باز بودن php پلاگين هاي متنوعي براي آنها نوشته شده که هم مي تواند نياز برنامه نويسي شما را تامين کند و هم منبعي براي يادگيري شما باشد.

    تمرين ، تمرين ،تمرين

هيچ دانشي بدون تمرين و تلاش حاصل نمي شود. حال وقت آن رسيده تمرين هاي متنوعي انجام دهيد. در تالارهاي گفتگو مربوط به php زياد پرسه بزنيد. اين تالارها علاوه بر رفع اشکالات شما مي توانند منبع خوبي براي تمرين و ايده گرفتن باشند. سعي کنيد به تمامي امکاناتي که در وبسايتها و يا سيستم هاي مديريت محتواي مختلف وجود دارد توجه کنيد و کنجکاو شويد که چگونه مي توانيد اين اسکريپتها را خودتان بنويسيد. کنجکاو باشيد و براي يافتن جواب سوالهايتان زياد جستجو کنيد،هيچ سوالي بدون جواب نخواهد ماند. سعي کنيد با چند برنامه نويس حرفه اي ارتباط برقرار کنيد تا در صورت نياز از آنها کمک بگيريدو.مطمئن باشيد هر برنامه نويسي از اينکه اطلاعاتش را در اختيار ديگران قرار دهيد خوشحال مي شود.

يک توصيه : با توجه به اينکه شما وارد دنياي متن باز شده ايد بيشتر بايد سعي کنيد توسعه دهنده باشيد تا اينکه بخواهيد يک اسکريپت را از پايه بنويسيد. به اين ترتيب مي توانيد وقتتان را صرف افزودن امکانات بيشتر به اسکريپتهاي موجود کنيد.

زماني که يک برنامه نويس حرفه اي شديد به ياد دوراني که شروع کرده بوديد باشيد و بدانيد که نسبت به علمي که فرا گرفته ايد مسئوليد و بايد زکات آنرا بپردازيد

منبع : آوا

 

ارسال نظر

نام:* ایمیل:*
 
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
 

نظرات

عضویت ویژه / تمامی مطالب / تماس با ما

طراحی شده توسط چشم انداز رسانه ها | پشتیبانی توسط سرور های قدرتمند میهن وب هاست